+420 702 103 277 little.big.home@seznam.cz

O mobilních domech

Typy mobilních domů

Mobilní dům je z úředního hlediska chápán jako věc plnící funkci stavby. Sám o sobě je určen k dočasnému rekreačnímu pobytu nebo trvalému bydlení, a dle toho se dělí na několik variant, které Vám představíme níže.

Mobilheimy

Levnější mobilní domy (tzv. mobilheimy) jsou v podstatě větší karavany s větším stupněm komfortu, jsou však tvořeny jen z poropěnového panelu o tloušťce zhruba 3 cm. Tyto panely je definují jako neceloroční, a to i v případě, že disponují topením. Výška stropů u těchto domů je většinou 200 až 230 cm, což je zároveň i důvod, pro který je není možné zkolaudovat jako stavbu.

Ocelové / Dřevěné konstrukce

Dalším typem jsou ocelové nebo dřevěné konstrukce opláštěné dřevem nebo plechem. Síla stěny těchto „domů“ se pohybuje kolem 10 cm a jsou vyplněné izolací (například Pur pěnou nebo minerální vatou). Jedná se o celoroční typ mobilního domku, u kterého již není problém ani světlá výška stropů 250 cm, což jej umožňuje zkolaudovat jako stavbu.

Nevýhodou těchto domků je jejich konstrukční řešení. Pokud jsou opláštěny obkladovými prkny nebo plechem, nejsou určeny k případnému doizolování a jejich izolace je dostačující pro vytápění. Nejedná se však o úspornou variantu, proto se v našich podmínkách dají využít většinou jen jako rekreační objekty.

„Dřevostavby“

Posledním typem jsou domky tvořené převážně dřevěnou konstrukcí, kde síla stěny překračuje 10 cm. Tyto domky jsou izolovány i z venkovní strany další izolací o tloušťce 5 a více cm. Tím se zvyšuje celková úspora energie za vytápění a domky jsou určeny pro trvalé bydlení.

Absence kovu v konstrukci odbourává problém s rosným bodem při rozdílných teplotách uvnitř i venku. Jedná se tak prakticky o klasické dřevostavby, které se usadí na patky nebo podkladovou desku.

Výhody a nevýhody uvedených typů

Mezi výhody výše uvedených staveb patří:

  • rychlé pořízení,
  • nižší pořizovací cena,
  • pořízení téměř bez práce

Mezi nevýhody pak patří:

  • nutnost dopravní dostupnosti k pozemku pro jeřáb k usazení domku,
  • nutnost maximálně vyrovnaný povrch terénu (pokud se jedná o mobilheim se základnou osazenou koly),
  • nutnost přípravy patek nebo základové desky a přípojek na pozemku předem.

 

Mobilní domy Little Big Home

Naše mobilní domy jsou nízkoenergetické segmentové konstrukce ze dřeva a izolace, které se umístí na pozemek a spojí se s předem nachystanými přípojkami inženýrských sítí (odpad, přípojka vody a elektro připojení do sloupku na 380 V).

Domky jsou typizované dle nabídky, je však možné vytvořit i domek kompletně na přání (při dodržení jednotlivých maximálních rozměrů).

Segmenty domku mají největší venkovní rozměr 12 x 4 m, nejmenší pak 2 x 3 m. Dají se navíc různě kombinovat – například spojením do tvaru písmena L či spojením dvou segmentů vedle sebe (zde je možné vynechat část zdi tak, aby vznikl větší prostor).

Výška stropů je vždy 250 cm (a více) z důvodu zkolaudovatelnosti. Dle přání je však možná i nižší výška. K domku je možné vyhotovit také boční pergolu nebo přístřešek pro auta či skladovací prostor pro jízdní kola a podobné věci.

Pro usazení domku je nutná nějaká ta administrativa a vyřízení na úřadech – bez toho se bohužel neobejdeme, nemusíte však mít strach, nejedná se o nic obtížného.

U domku lze zvolit také variantu hrubé stavby, kdy je dodána konstrukce obsahující:

  • rozvody elektroinstalace a vody,
  • plastová okna a vchodové dveře,
  • vnitřní příčky s otvory pro dveřní rámy.

Dokončení ideálního bydlení dle Vašich představ je pak možné svépomocí.

Postup realizace a ceny domů

Cena jednotlivých segmentů domu či celého domu se odvíjí od velikosti aktuálních cen materiálu a vybavenosti doplňky. Proto preferujeme společnou konzultaci, kdy jsme schopni určit cenu konkrétněji dle Vašich specifických požadavků a přání. Konzultace je zpoplatněna cenou 2 500 Kč a v případě realizace zakázky je odečtena z finální ceny domu.

Výroba jednoho domku 12 x 4 m či segmentu trvá v průměru 3 až 4 měsíce. Semtam se podaří zakázku zhotovit rychleji – to však ale není možné zaručit. Začátek výroby se stanovuje vždy písemně ve smlouvě dle aktuálního pořadí a stavu rozpracovaných zakázek. Na to, aby mohla započít realizace stavby domu, je nutné složit zálohu ve výši 40 až 50 % z ceny domu, která bude použita na nákup materiálu. Práce na zakázce nezapočnou do doby, než bude záloha fyzicky připsána na náš bankovní účet.

Zůstaňme v kontaktu

Zaujal Vás některý z nabízených mobilních domů? Nebo máte dotaz k uvedeným informacím? Nebo nás chcete jen pozdravit? Napište nám a my se Vám ozveme co nejdříve to bude možné!

9 + 4 =